Síla lidskosti – Sir Nicholas Winton

Drazí čtenáři,

dovolte mi, abych Vás v krátkosti informoval o dokumentárním filmu, který měli studenti prvních, druhých a třetích ročníků možnost shlédnout ve středu 11. 10.2017

Dokument s názvem Síla lidskosti - Nicholas Winton se zaměřil na událost, která se odehrála před více než 70 lety. Tato doba nebyla pro nikoho na našem území lehká. Jednalo se o léta druhé světové války, konkrétně o dobu těsně před ní a na jejím samotném začátku. Celý příběh pana Wintona odstartovala vlastně jedna velká náhoda. Mladý burzovní makléř si chtěl dopřát dovolenou ve švýcarských Alpách, avšak na popud svého přítele Martina Blakea se společně vydali do Československa. Zde se zrodil jeden velký nápad, který se mnohým zdál jako nerealizovatelný. Zachránit převážně židovské děti transportem do Velké Británie před prakticky jistou smrtí. Wintonův plán byl docela prostý. Chtěl děti dostat do Spojeného království, kde by každému z nich byla přidělena náhradní rodina, která by je po dobu nezbytně nutnou, přijala za vlastní. Když ale vezmeme v potaz, že množství zachráněných dětí se zastavilo na čísle 669, každému musí dojít, že realizace napohled poměrně prostého plánu nepatřila mezi úkoly jednoduché. Winton, společně s pár přáteli a spolupracovníky, dokázali věc, která se mě osobně jeví jako nejlepší příklad lidskosti, skromnosti a ochoty se odevzdat druhým. Nedokážu si představit kolik času, peněz, energie a vůle tým Nickyho Wintona do svého záměru vložil. A vůbec nejkrásnější na celém činu je ta skutečnost, že pan Winton nikomu o tom, co udělal více než padesát let nikomu neřekl. Nikde se nechvástal tím, že zachránil stovky dětských životů. Jak sám řekl, bral to jako samozřejmost. Závěrem bych každému vřele doporučil tento příběh velkého člověka a ještě většího činu shlédnout. Věřte mi, nebudete toho v žádném případě litovat.

Roman Silvestr, 3.G