Slovanská epopej

V týdnu před Velikonocemi navštívili studenti obou maturitních tříd v rámci projektového dne mimo školu výstavu obrazů  slavného secesního malíře Alfonse Muchy Slovanskou epopej.

Soubor dvaceti monumentálních pláten je vystaven na zámku v Moravském Krumlově.

K malbě Mucha využil plátna, která byla vyráběná jako lodní plachty. Nechal si je dovážet z Bruselu. Původně všechny obrazy měly mít velikost 6x8 m, ale během 1. světové války se dodávka pláten zkomplikovala, a tak musel malíř plátna dělit, aby mu vystačila na plánovaných 20 obrazů. Na tvorbě Slovanské epopeje pracoval na  zámku Zbiroh 18 let, kde si pronajal velký sál. Denně maloval obrazy z šestimetrového lešení, na kterém strávil 8-10 hodin. Finančně ho podporoval mecenáš, Američan, Charles Crane.

Jednotlivá plátna na sebe kontinuálně navazují, seznamují návštěvníka nejen s vývojem českého národa a jeho kořeny, ale i s historickou minulostí lidstva. Představeny jsou osobnosti jako např. Jan Milíč z Kroměříže, původně notář české kanceláře Karla IV., poté místokancléř a kazatel, nebo Mistr Jan Hus, Konstantin a Metoděj, Petr Chelčický, Jiří z Poděbrad či Jan Amos Komenský.

V komentované prohlídce se propojily informace nejen z českého jazyka a literatury, dějepisu a výtvarné výchovy, ale i ze základů společenských věd.

S dílem Alfonse Muchy se můžeme dále seznámit nejen prostřednictvím plakátů speciálně objednaných slavnou francouzskou umělkyní Sarah Bernhardt ve stylu art nouveau, ale i v katedrále sv. Víta, kde je k vidění  jeho okenní vitráž. V USA byl považován za největšího dekorativního umělce světa. V Čechách proslul jako autor prvních známek a bankovek samostatné Československé republiky, designer užitého umění, grafik, ilustrátor knih.

A jak komentoval sám malíř dílo v 1. katalogu k výstavě Slovanské epopeje z roku 1928:

„Již roku 1900, v Paříži, předsevzal jsem si zasvětiti druhou polovici svého života práci, jež by pomáhala budovati a utužovati u nás cit národního uvědomění..."

PaedDr. Soňa Zabloudilová