Projektový den mimo školu - Kroměříž

Dne 24. dubna jsme se my, žáci druhého ročníku, zúčastnili projektového dne v Kroměříži. Město přezdívané Hanácké Athény je známé především svým barokním Arcibiskupským zámkem a dvojicí nádherných zahrad – Květnou a Podzámeckou. Tyto tři památky jsou zapsány na Listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a všechny tyto památky jsme ve čtvrtek také navštívili.

Na prohlídce zámku jsme se dozvěděli, že budova byla majetkem olomouckých arcibiskupů a biskupů, kterým sloužila jako reprezentační sídlo. Původní hrad byl na počátku 16. století přestavěn na renesanční zámek. Svou současnou podobu nabyl až v 17. století v rámci radikální obnovy celého města Kroměříž, při níž jej biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu nechal ve spolupráci s architekty Filibertem Luchesem a Giovannim Pietrem Tencallou přestavět v barokní rezidenci. Roku 1752 došlo v Kroměříži k ničivému požáru, jenž se nevyhnul ani Arcibiskupskému zámku. Náprava škod trvala dlouhých 20 let, při níž interiéry zámku získaly konečnou pozdně barokní a rokokovou podobu. V letech 1848 až 1849 se zámek stal dějištěm několikaměsíčního zasedání Ústavodárného říšského sněmu.

V současnosti je zámek velmi oblíbeným místem filmových tvůrců. V jeho areálu se natáčel například Formanův Amadeus, dánský snímek Královská aféra, pohádka Peklo s princeznou či seriály z dílny české televize (Četnické humoresky, Já, Mattoni a výpravný seriál Marie Terezie).

Prohlídku zámku jsme si společně s následnou procházkou v Podzámecké a Květné zahradě náležitě užili a své nově nabyté vědomosti jsme využili při vyplňování pracovního listu, kterým jsme tento den zakončili.

Žaneta Fritschková, 2.B