Studentská výstava v zámecké galerii v Děčíně

V pátek 5. 5. 2022 byly na zámku v Děčíně zahájeny dvě výstavy výtvarných děl výtvarníků z Valašských Klobouk.

Slavnostní vernisáží byla zahájena výstava Výtvarného spolku Vincúch a výstava grafických prací studentů Gymnázia Valašské Klobouky. Prostory zámecké galerie zaplnily výtvarné práce členů spolku Vincúch. V druhé místnosti galerie byly vystaveny linoryty a suché jehly, díla studentů výtvarné výchovy, a to hlavně výtvarné maturitní práce. Výstavu pomáhali realizovat i studenti, kteří paspartovali a věšeli jednotlivé grafické listy.

Slavnostní atmosféru vernisáže dokreslily svým pěveckým vystoupením studentky gymnázia, členky pěveckého sboru gymnázia. Vernisáž byla hojně navštívena místními milovníky umění.

Realizace výstav byla součástí společného výtvarného zájezdu členů spolku Vincúch a studentů gymnázia. Během zájezdu jsme si prohlédli skalní město Bastei, dominantu Saského Švýcarska a světoznámou pevnost Königstein. Při sobotním celodenním výletu do Drážďan jsme společně navštívili Galerii Zwinger, světově proslulou galerii označovanou jako německý Louvre. Celosvětová sláva Obrazárny starých mistrů se zakládá na sbírkách nejslavnějších mistrovských děl, ve stálé expozici jsme si prohlédli jednu z nejslavnějších maleb všech dob „Sixtinskou Madonnu“ od Raffaela. Ke stěžejním dílům sbírky muzea patří italské malířství doby renesance s hlavními díly Giorgioneho, Tiziana, Correggia, Mantegny, Botticelliho a Parmigianina. Stejně tak významná je sbírka holandských a vlámských malířů 17. století. V závěru návštěvy Drážďan jsme si prohlédli Galerii nových mistrů Albetina, kde jsou díla nejvyšší kvality od romantismu až po současnost. Galerie je jedním z nejvýznamnějších muzeí výtvarného umění v Německu.

Společná návštěva města Děčína, Saského Švýcarska a Drážďan byla velmi podnětná pro všechny zúčastněné. Výstavami jsme prezentovali výtvarný um tvůrců z valašskokloboucka a propagovali naše gymnázium na druhém konci naší vlasti..

Akce byla součástí projektového dnu mimo školu.

Mgr. Jiří Ročák