Návštěva muzea

Již v prvních zářijových dnech měli studenti 1. a 2. ročníku a studenti semináře dějepisu 3. a 4. ročníku možnost navštívit výstavu muzea ve Valašských Kloboukách Židovská komunita na Valašskokloboucku.

Výstava doprovázená zajímavým výkladem historika Petra Odehnala studentům přiblížila dějiny židovské minority v našem regionu.

Byli jsme mmj. seznámeni s počátky židovského osidlování našeho kraje, s významem židovského hřbitova v Brumově, ale také s osudy významných klobouckých židovských rodin, které po sobě v našem městě zanechaly nesmazatelné stopy. Připomínkou na jejich tragický osud v letech 1939 - 1945 jsou Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, nebo kameny, o které je třeba klopýtnout, umístěné do chodníků před domovy obětí a uchovávající paměť na osoby, které zde kdysi žily.

Děkujeme klobouckému muzeu a panu Odehnalovi za možnost navštívit zajímavou výstavu a vyslechnout poutavý výklad, který nás dovedl k dalšímu zájmu o židovské památky našeho regionu a připomněl nám, že není možné na tuto významnou minoritu, která také formovala život v Klobouckém regionu, zapomínat.

Za PK společenských věd Mgr. Jaroslava Machalová