Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Návštěva výstavy akademického sochaře Zbyňka Fojtů

Menu

Výtvarníci z 2.B navštívili výstavu sochaře , medailéra a malíře Zbyňka Fojtů, kterou můžete zhlédnout v Městském muzeu Valašské Klobouky.

Studenti obdivovali nejen jeho drátěné plastiky , ale i moderní malbu a ukázku medailérské práce. Žákům se velice líbily pamětní mince, zejména  zobrazení Karla IV. či Jana Kollára. Obdivovali taktéž jeho monumentální obrazy.

 

 

 

Zbyněk Fojtů vyrůstal ve Valašských Kloboukách, kde žil až do svých pětadvaceti let. Už od dětství se zajímal o historii: lákala ho zejména období starého Egypta a Velké Moravy. Jeho vůbec první prací byla postava fotbalového brankáře držícího míč. Glazurovaná soška vznikla v roce 1969 v Lidové škole umění ve Valašských Kloboukách. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherském Hradišti , poté absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Na detašovaném pracovišti ve Zlíně(tehdy Gottwaldov) byl jeho profesorem vsetínský rodák Zdeněk Kovář. V roce 1992 přijal nabídku z pražské Střední umělecké školy Václava Hollara, kde se stal profesorem modelování a kreslení. Zároveň se z Moravy natrvalo odstěhoval.

Autor se pravidelně účastní soutěží na návrhy mincí a medailí vyhlašovanýchČNB. Poprvé se zúčastnil soutěže roku 2002 na realizaci pamětní mince k 100. výročí Emila Holuba. Zpracovává návrhy pro Českou mincovnu a.s. i Pražskou mincovnu a. s. Realizace se do roku 2009 dočkala dvacítka jeho návrhů na pamětní mince ČNB. K dalším úspěšným návrhům patří například zlatá pamětní medaile k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu o hmotnosti 1 kg, nebo zlaté a stříbrné pamětní medaile ze sady Korunovace českých králů. K novějším pracím patří titul Gotický most v Písku. Realizoval přes sto návrhů medailí a mincí.   

Soňa Zabloudilová                                                                                                             /informační zdroj  Wikipedie/