Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Naši studenti na výměnném pobytu v jižním Německu

Menu

V předposledním týdnu školního roku 2022–2023 vyrazila skupina 15 studentů naší školy na výměnný pobyt do malebného městečka Isny, které se nachází ve spolkové zemi Bádensko Württenbersko v oblasti zvané Allgäu.

Pondělní třináctihodinová cesta vlakem nás všechny unavila a po zaslouženém spánku v rodinách našich výměnných partnerů jsme se v úterý vydali do školy. Zde nás přivítal ředitel školy Jochen Müller a čekala na nás výuka matematiky, fyziky i angličtiny. Do výuky se naši studenti aktivně zapojili a byli německými učiteli chváleni. Gymnázium se nám moc líbilo, ocenili jsme moderní vybavení, pohodovou atmosféru i možnost německých studentů chodit o přestávkách ven. Našim dalším cílem se stala prohlídka města Isny, součástí které byla i návštěva kazatelské knihovny, kde se nachází velmi cenné originální svazky ze 16. století. V jednom z atlasů jsme našli i mapu našeho regionu, kde nechyběly ani Valašské Klobouky. Při prohlídce města jsme se setkali se starostou města, který nás srdečně přivítal.

Ve středu ráno jsem se vydali na výlet do rokokového poutního kostela Wieskirche, města Füssen, odkud jsme měli krásný výhled na zámek Neuschwanstein a obdivovali neskutečně krásnou barvu řeky Lech. Naše cesta pokračovala do alpského regionu ve spolkové zemi Bavorsko. Projížděli jsme přes Obersdorf, serpentinami jsme se dostali k horskému sedlu Oberjoch a našim cílem se stala nádherná soutěska Breitachklamm. Po dechberoucí procházce touto přírodní krásou jsme se příjemně unaveni vrátili do svých nových domovů.

Další den jsme se vydali směrem na sever, do města Ulm, rodiště Alberta Einsteina, kde na nás čekali průvodci. Společně jsme navštívili kostel Münster s nejvyšší kostelní věží na světě, Fischersviertel s typickými hrázděnými domy, poblíž kterých protékají řeky Dunaj a Blau. Odpoledne jsme měli možnost individuálně procházet malebnými uličkami města a ochutnávat jídla typická pro místní region.

Po návratu do Isny jsme výměnný pobyt zakončili zahradní párty v nově postaveném energetickém domě v areálu školy. Kromě domu, který společnými silami postavili studenti gymnázia v čele se svým učitelem fyziky, jsme obdivovali i rozcestník, na kterém nechybělo město Valašské Klobouky. Fotografií pod rozcestníkem jsme náš pobyt v Německu ukončili.

Páteční cesta domů, znepříjemněná hlučnou německou mládeží, skončila ve 21,30 hodin v Lidči, kde nás k našemu překvapení vítali spolužáci.

Touto cestou bychom chtěly poděkovat skupince našich studentů, kteří po celou dobu pobytu svým chováním, vystupováním i znalostmi dělali čest naší škole, městu, regionu i zemi. Velké poděkování patří městu Valašské Klobouky a Česko – německému fondu budoucnosti, kteří tuto akci finančně podpořili.

Jaroslava Machalová a Eva Hrošová, organizátorky akce