Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Po stopách reformace aneb zájezd do Švýcarska, Francie, Itálie a Lichtenštejnska

Menu

Ve dnech 1. – 7. 9.2023 se zájemci z řad studentů 2. – 4. ročníku našeho gymnázia vydali na poznávací zájezd do Švýcarska, Francie, Itálie a Lichtenštejnska.

Naše cesta začala návštěvou Zürichu. Toto město nás okouzlilo svými protestantskými kostely Grossmünster a Wasserkirche, ke kterým se váže příběh o dvou světcích, kterým byly na místě Grossmünster sťaty hlavy, ale oni vstali. Sťaté hlavy přenesli do Wasserkirche a tam skonali. Krásná byla procházka po nábřeží podél řeky Limmat, která vytéká z Curyšského jezera, ve kterém jsme si kvůli velmi teplému a krásnému počasí rádi smáčeli své unavené nohy.

Naše výprava pokračovala na hotel poblíž hlavního švýcarského města Bern. Hned ráno jsme vyrazili objevovat jeho neobvyklou architekturu. Symbolem města je medvěd, kterého jsme v podobě sochy, ale i živého v tomto městečku viděli. Kromě parlamentu, vládních budov a mnoha kašen nás zaujala hodinová věž Zytglogge, jejíž název je odvozen od orloje, který se na ní nachází. Naše poznávání pokračovalo do města olympijských her, Lausanne. Zde jsme navštívili gotickou katedrálu Notre Dame a kochali se výhledy na Ženevské jezero. Náročný program druhého dne zájezdu skončil v Ženevě. Naše první kroky vedly k Ženevskému jezeru a ke známé fontáně Jet d´Eau. Kromě toho jsme si prohlédli katedrálu svatého Petra, Zeď reformátorů a poseděli jsme na nejdelší lavičce světa. Odpočinek v blízkém hotelu nacházejícím se ve Francii byl zasloužený. Odměnou pro většinu studentů byla možnost dohnat svůj deficit na sociálních sítích, které ve Švýcarsku používat nemohli.

Další den jsme vyrazili do francouzského městečka Annecy v oblasti Horního Savojska nazývaného jako francouzské Benátky a ležícího u stejnojmenného jezera. Prošli jsme se po jeho nábřeží, pokochali kanály ve městě.  Průjezdem tunelem pod horou Mont Blanc jsme se dostali nejen do Itálie, ale i k překrásné vyhlídce na nejvyšší horu Evropy.  Den jsme zakončili prohlídkou italského městečka Aosta.

Ráno nás čekal průjezd Svatobernardským tunelem a přejezd do švýcarské části Alp. Procházka údolím Lauterbrunnen v blízkosti města Interlaken byla pro mnohé z nás nejhezčím zážitkem celé cesty. Procházku jsme ukončili adrenalinovým výstupem na Trümmelbachfälle, což je série deseti vodopádů napájených ledovcem uvnitř hory. Mnohým z nás se po tomto zážitku doslova rozklepala kolena. Odměnou nám byla pravá švýcarská večeře fondue ve stylovém hotelu v Interlakenu.

Ráno jsme se vydali na cestu domů, během které jsme se zastavili v Luzernu, ležícím u dalšího ze švýcarských jezer Vierwaldstättersee a známého Kapličkovým mostem přes řeku Reuss. Poté jsme se ještě krátce zastavili v Lichtenštejnsku. Tato minizemě nás zaujala svými vinicemi a krásnými výhledy do krajiny okolních států.

V brzkých ranních hodinách jsme šťastni a plni zážitků dorazili do Valašských Klobouk.

Velké poděkování za neobyčejné zážitky, které nám zájezd dal, patří Pavlu a Haně Čížovým z CK Riviera tour, kteří pro nás zájezd zorganizovali, vždy trpělivým a spolehlivým řidičům Radku Piastkovi a Ladislavu Trochtovi, a především Dominiku Čížovi, delegátovi celého zájezdu, který se stal našim průvodcem a trpělivým společníkem a po celou dobu nám předával zajímavé informace o místech, která jsme navštívili.

Jaroslava Machalová

 

Album fotografií, jejichž autorem je Martin Dohnal : https://photos.app.goo.gl/6Z7Lcc2P4xUnqyH7A