Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Výtvarný kurz krajinomalby 2023

Menu

Tak jako každý rok, tak i letos studenti klobouckého gymnázia absolvovali výtvarný kurz krajinomalby. Od neděle do pátku první týden v září studenti tvořili svá díla v okolí RZ Hájenka v Bylnici.  K devatenácti studentům gymnázia se přidalo osm studentek ostravské soukromé umělecké školy AVE ART. Společně se každé ráno a odpoledne vydávali do kopců a luk, aby zachytili ve svých malbách krásu naší valašské krajiny. Díky projektu „Šablony“ (Šablony OP JAK na GVK) byly nakoupeny sady akrylových a temperových barev, štětce a 20 našepsovaných pláten. Někteří si poprvé zkusili malovat na plátno přímo v přírodě – plenéru. Po prvních nesmělých pokusech se mladí výtvarníci s vervou pustili do své tvorby. Za úkol měli krajinu pojmout jako krajinu impresionistickou či fauvistickou. Mnozí tyto dva krajinné přístupy k malbě spojili a namalovali obrazy plné zářivých barev a impresionistických dojmů. Krajinu nereflektovali realisticky, ale zapojili svou fantazii a vytvářeli krajiny plné překvapivých barevných kontrastů, tvarů a nových pohledů. Postupně si každý výtvarník utvářel svůj vlastní výtvarný styl a rukopis, který během času vylepšoval a zdokonaloval. V letošním roce plátna mladých umělců zářila barvami a neobvyklými kombinacemi barevných skvrn a větších barevných ploch.

 

Každý večer studentky a studenty čekalo hodnocení denních prací, přednáška s výtvarným zaměřením. Po přednáškách pak následoval film o životě některého velikána světového umění. Každý z vyučujících měl na starosti jeden výtvarný večer: Mgr. Jiří Ročák přednášel o dějinách krajinomalby a teorii barev v krajinářství, Ing. Hana Svobodová seznámila studenty s tvorbou Land Artu, MgA. Jaroslav Tvrz prezentoval základní pravidla kompozice a perspektivy v malbě krajiny a tradičně měl přednášku i Mgr. Miroslav Pinďák, ten studenty seznámil s fotografií krajiny a figury a dále se základy fotografování a fotografickými technikami.

 

Ke zdárnému průběhu kurzu přispěl i provozovatel a kuchař RZ Hájenka pan Jakub Montag. Všem moc chutnalo.

 

S výtvarnými díly, které studenti vytvořili na letošním krajinářském kurzu, se budete moci seznámit na výstavách, které budou zahájeny v pátek 6. 10. 2023 v 18 hodin ve školní Galerii G a ve školní fotogalerii Gymnázia Valašské Klobouky. Výstavy potrvají do 2. 11. 2023.

 

Všichni milovníci výtvarného umění jsou srdečně zváni.

 

Mgr. Jiří Ročák, vedoucí krajinářského kurzu

 

Fotografie zde: Výtvarný kurz krajinomalby - PLENÉR 2023 

                             Kurz krajinomalby 2023 - díla