Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Náš bývalý student Marek Svoboda obdržel státní vyznamenání

Menu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl u příležitosti dne 28. října 2023 ocenit udělením nebo propůjčením státních vyznamenání občanské zásluhy a výsledky práce významných osobností. Mezi ně patří také rodák z valašské obce Tichov pan Marek Svoboda, který prožil dětství v Tichově a Slavičíně.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy 1. stupně panu prof. MUDr. Marku Svobodovi, Ph.D. za zásluhy o stát v oblasti vědy.

 

Do svých šesti let vyrůstal Marek Svoboda v Tichově a většinu dětství a mládí prožil ve Slavičíně. Po absolvování gymnázia ve Valašských Kloboukách byl v roce 1994 přijat na obor všeobecného lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V průběhu studia si oblíbil obor onkologie.

Po dokončení studií všeobecného lékařství nastoupil v březnu 2001 na Dana-Farber Cancer Institute / Harvard Medical School v USA do laboratoře profesora Arnolda S. Freedmana. V laboratoři navázal na svoji předchozí studentskou stáž v roce 2000. Svůj americký pobyt mohl realizovat díky podpoře od Nadace Jana Pivečky a Nadace Vize 97. Po návratu do Česka pracoval v letech 2002 až 2004 jako lékař ve Fakultní nemocnici Brno na Interní hemato-onkologické klinice. Od roku 2004 působí v Masarykově onkologickém ústavu v Brně (MOÚ) a pedagogicky a vědecky na Masarykově univerzitě, kde v roce 2008 obhájil titul Ph.D. V roce 2014 se úspěšně habilitoval a v roce 2018 byl jmenován profesorem v oboru onkologie. Pro klinickou praxi je držitelem dvou lékařských specializací, a to v oboru klinická onkologie a lékařská genetika. V roce 2022 byl jako vůbec první zástupce ČR vybrán do expertního výboru EU „Mise rakovina“ (Mission on Cancer). V roce 2022 rovněž získal ocenění „Manažer roku“ v oblasti nezisková sféra a časopis Forbes jej zařadil mezi 50 nejlepších lékařů Česka.                 V současné době pracuje v Masarykově onkologickém ústavu a od roku 2019 je jeho ředitelem. Vykonává činnost lékaře na Klinice komplexní onkologické péče a Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů. 

 

Pokud chcete vědět o panu Svobodovi více, doporučujeme zhlédnout tento díl pořadu Mistři medicíny odvysílaný Českou televizí.

Záznam ceremoniálu předávání státních vyznamenání je zde (předání Marku Svobodovi v čase 1:13:44).

 

Mgr. Jiří Ročák

(s použití textů Region Valašsko a Wikipedie)