Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


FRANTIŠEK SLOVÁK AKVARELY

Menu

V pátek 9. 2. 2024 bude slavnostní vernisáží v 18 hodin v Galerii G Gymnázia Valašské Klobouky zahájena výstava akvarelů Františka Slováka ze Slavičína.

 

František Slovák se ve své tvorbě se snaží o kombinaci prožitků a představ, kterými vyjadřuje svůj vlastní výtvarný svět. Je neúnavným tvůrcem. Široký záběr námětů i výtvarných technik jeho tvorby hovoří o jeho umělecké mnohotvárnosti. Kresba je pro něj základ veškeré výtvarné činnosti. Nejlépe se však vyjadřuje v malbě a grafice. V grafických technikách se zaměřuje na drobnou komorní, volnou i užitnou grafiku a také na ex libris.

 

V malbě je jeho pozornost soustředěna na krajinu Valašska a Moravsko-slovenského pomezí. Tematicky se také věnuje figurativním motivům, v nichž nejvíce dominuje žena. Snaží se hledat nové vyjádření reality, a tak si vytváří nový výtvarný svět svých děl. Svým niterným pojetím tíhne spíše k realistickému zpracování námětů, avšak také abstraktně pojatá témata mu nejsou cizí.  Aniž by deformoval myšlenku a obsah díla, vždy vyzdvihne přednost svého záměru a hledá pro něho další cesty. V jeho ateliéru nalezneme vždy nové a nové práce. Na obrazech je možno vypozorovat nekonečné hledání výtvarného vyjádření. Je věrný klasické olejové technice, přesto nachází oblibu i v práci s akrylovými barvami.  V posledním období tvůrčí činnosti nalézáme u jeho děl setkání s kubismem. Prostřednictvím kubismu analyzuje tvary lidské postavy, sestavuje je z různých lidských elementů vzájemně se prolínajících a respektujících při tom kompozici a barevnou harmonii. Silně vnímá plasticitu, dokáže pracovat současně se světlem a stínem, ale především se studenými a teplými barvami a vzájemně je harmonizovat.

 

František Slovák nezabředává do jednoho naučeného stylu, v němž by pracoval po celý život. Ale naopak hledá nové podněty, přijímá je, poučuje se z nich, a tak postupně dozrává.

František Slovák pracuje nejen s olejomalbou a akrylem, ale i s akvarelem. Akvarel je mistrovská malířská technika, jedna z nejtěžších, protože neumožní opravu již namalovaného. Akvarel vyžaduje zkušeného tvůrce a tím František Slovák je. Na výstavě v Galerii G představí František Slovák sérii akvarelů s námětem městské krajiny a přírody. Uvidíme pohledy na zahraniční města i rodný Slavičín, dále krajinné pohledy a zákoutí Bílých Karpat. Jedná se o realistické spodobnění viděného. Jemnost akvarelu je násobena dokonale zvládnutou technikou.

 

Přijďte se potěšit dílem Františka Slováka, výstava potrvá do 5. 3. 2024.

 

Milovníci výtvarného umění jsou srdečně zváni.

 

Mgr. Jiří Ročák