Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Matematický klokan 2023/24

Menu

Soutěž Matematický klokan

           Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty.
          V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa sdružených v asociaci Kangourou sans frontieres, jejíž koordinační centrum je v Paříži.
           V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. 

         Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. – 3. třída ZŠ), Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ), Junior (1. – 2. ročník SŠ) a Student (3. – 4. ročník SŠ).
         Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, obvykle v pátek ve třetím březnovém týdnu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici.
         Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh.

        V letošním roce se tato soutěž konala v pátek 22. 3. a i naše škola se jako každoročně připojila. Výsledky jsou spočítané a na prvních místech v obou kategoriích to dopadlo následovně.

Všem soutěžícím děkujume za účast a vítězům gratulujeme.

 

Za PK M, F, In  Irena Sucháčková

 

KATEGORIE JUNIOR

1.

Mládek

Adam

2.A

82 b.

2.

Chlebanová

Natálie

2.B

77 b.

3.-4.

Machů

Adéla

1.B

76 b.

3.-4.

Šuláková

Petra

1.A

76 b.

5.

Švachová

Anna

1. B

74 b.

 

                                                                                                                                           

 

KATEGORIE STUDENT

 

1.

Haliak

Kristián

3.A

62 b.

2.

Polách

Radek

4.A

60 b.

3.

Ovesný

Jan

4.A

51 b.

4.

Dohnal

Martin

4.A

46 b.

5.

Jadrný

David

4.A

40 b.