Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Za uměním do Paříže

Menu

V polovině března letošního roku se vydali studenti Gymnázia Valašské Klobouky s pedagogickým doprovodem Mgr. Jiří Ročákem a Mgr. Davidem Poláchem na kulturně poznávací zájezd do Paříže.    Zájezd byl zaměřen na poznávání hlavních památek města v kombinaci s návštěvou nejznámějších výtvarných galerií Paříže.

V neděli v 15 hodin jsme vyjeli z autobusového nádraží ve Valašských Kloboukách k našim západním hranicím a pokračovali přes Německo a Francii do Paříže, kam jsme zdárně dorazili v ranních hodinách.

 

Návštěvu Paříže jsme zahájili návštěvou překrásné gotické kaple Sainte-Chapelle na ostrově Île de laCité. Zde jsme poprvé, a ne naposledy poznali úskalí bezpečnostních opatření při vstupech do všech známých budov v Paříži. Delší dobu jsme čekali na odbavení a průchod bezpečnostním rámem. Čekání bylo odměněno vstupem do Svaté kaple, kde jsme byli oslněni krásou gotických oken a interiéru kaple. Z kaple jsme přešli před světoznámou katedrálu Notre Dame de Paris.

Podzemní dráhou po nejstarší trase pařížského metra č. 1 jsme přijeli k Musée du Louvre.

Louvre je bývalé sídlo francouzských králů s více než šest století dlouhou historií, největší muzeum světa. První kroky směřovaly, tak jako skoro u všech návštěvníků, k obrazu Leonarda da Vinci Mona Lisa. Některým se podařilo i přes dav návštěvníků zahlédnout proslulý portrét Lisa del Giocondo. Po projití labyrintu chodeb pod skleněnou pyramidou Louvru a zhlédnutí stovky obrazů a soch jsme se vydali ke kulturnímu středisku Centre G. Pompidou, kde někteří vyjeli až k horním patrům této světoznámé multižánrové budovy s množstvím galerií. V posledním patře se nám naskytl úchvatný pohled na podvečerní Paříž. Ve večerních hodinách jsme se metrem přemístili k vítěznému oblouku Arc de Triomphe na nejslavnější třídu a bulvár Champs-Elysées. Den jsme zakončili ubytováním nedaleko Paříže v B&B hotelu.

 

Druhý den v Paříži jsme po snídani přejeli ke světově proslulému zámku francouzských králů Versailles. Zde nás čekalo nemilé překvapení. I když jsme měli zarezervovaný vstup do zámku, tak vstupní brána byla zavřena. Stávka zaměstnanců Versailles. Naše paní průvodkyně zareagovala a prohodila dopolední program s tím odpoledním. Vrátili jsme se do Paříže a navštívili jsme významnou pařížskou čtvrť Montmartre, která je situována na severním okraji Paříže. Zastavili jsme se před známou baziliku Sacré-Coeur s krásným výhledem na Paříž, prošli jsme se po malebném náměstí malířů Place du Tertre a sešli k známému kabaretu Moulin Rouge, který se nachází ve čtvrti Pigalle na Boulevardu de Clichy. Návrat k zámku ve Versailles už byl úspěšný. Celé odpoledne jsme se nechali ohromovat nádherou královských komnat, sálů, obrazáren a přilehlých zahrad paláce Ludvíka XIV.

 

Třetí den ráno jsme odjeli autobusem do centra Paříže a navštívili galerii Musée d´Orsay. V hale bývalého vlakového nádraží jsou vystavena díla umělců 19. století z období historismu, realismu, impresionismu a postimpresionismu. Zhlédli jsme zásadní díla světového malířství. Nejvíce jsme obdivovali Manetovu Snídani v trávě a Olympii, Monetovy Kupky sena a Rouenskou katedrálu, monumentální obraz Ateliér Gustava Courbeta, díla Vincenta van Gogha a Paula Gaguina. Odpoledne jsme si prošli Musée Picasso se sbírkou téměř 250 děl čelního představitele kubismu. Na závěr dne nás čekala projížďka lodí po řece Seině kolem nejvýznamnějších památek – Tour Eiffel, Place de la Concorde, Musée du Louvre, Musee d´Orsay, Notre Dame, Hotel de Ville. Projížďka lodí byla opravdovým zážitkem. Mohli jsme pozorovat památky Paříže z hladiny Seiny v nových pohledech. Zážitek byl umocněn zapadajícím jarním sluncem nad panoramaty Paříže.

 

Poslední den v Paříži jsme zahájili ve velké koloně na cestě z hotelu do Paříže. Kolony aut a uzavírky nás provázely po celý pobyt. Dopoledne jsme prožili v muzeu umění Musée de l'Orangerie. Nechali jsme se omámit krásou maleb Clauda Moneta. Na několik chvil jsme se ocitli v Monetově zahradě plné leknínů v Giverny. Metrem jsme se přesunuli k parku Champ de Mars, kde na nás čekal symbol Paříže, slavná věž pana Eiffela. Někteří odvážlivci se nechali vyvézt výtahem do třetího patra věže. Odměnou jim byl nezapomenutelný pohled na celou Paříž. Den jsme zakončili přejezdem do moderní obchodní čtvrti La Défense. Čtvrť je nejodvážnější projekt poválečné francouzské architektury s působivým obloukem La Grande Arche. Zde bylo osobní volno spojeno s návštěvou různých obchodů a bister s občerstvením. Ve večerních hodinách jsme odjeli zpět do České republiky.

 

I když cesta do Paříže a zpět do naší vlasti byla dlouhá a strastiplná, tak zážitky a dojmy z celého pobytu zůstanou nezapomenutelné. Poděkování patří cestovní kanceláři PROTRAVEL, s.r.o. z Plzně za organizaci zájezdu, paní průvodkyni Surovcové za profesionální přístup a empatii. Paní Surovcová si dokázala v každé situaci poradit a všechny drobné problémy dokázala rychle vyřešit. Řidiči firmy Gracla z Otrokovic nás bezpečně dopravili do Paříže, zvládli nástrahy dopravy velkoměsta a zdárně nás dovezli do Valašských Klobouk.

Kulturně-poznávací zájezd do Paříže byl zařazen do akcí k 75. výročí založení Gymnázia Valašské Klobouky.

 

Mgr. Jiří Ročák

 

Foto: Ester Matyášová 4. A, Lucie Vojtková 2. A:  https://www.gymnazium-vk.cz/fotogalerie/114-pariz-2024