Krajské kolo Chemické olympiády kategorie C

Krajské kolo kategorie C jubilejního 60. ročníku Chemické olympiády proběhlo 10.4. 2024
 ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati.

Tématem byly přechodné a vnitřně přechodné kovy, známé také jako d a f-prvky, s důrazem na mangan, železo a měď. A slyšeli jste někdy o prvku zvaném thulium? Ano, i takový prvek najdete v periodické tabulce.
 Další částí byly komplexní sloučeniny, jako například modrý pigment zvaný Pruská modř, patřící mezi komplexy železa.
 Po testu následovala praktická část, kde si v univerzitní laboratoři studenti vyzkoušeli manganometrii, jednu z metod kvantitativní analýzy.

Naši školu reprezentovala vítězka školního kola Eliška Švachová ze třídy 2.B, které děkujeme
 za přípravu na soutěž, která není jednoduchá.

A také musím poděkovat organizátorům na UTB, kteří zajistili výborné občerstvení
 a příjemné prostředí pro účastníky soutěže.

Mgr. Jarmila Miklasová