Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Návštěva výstavy obrazů Karla Fojtů

Menu

Studenti prvního ročníku v rámci hudební a výtvarné výchovy navštívili výstavu obrazů „Návrat do rodného kreaje“ akademického malíře Karla Fojtů. Karel Fojtů prezentuje svá díla v Městském muzeu Valašské Klobouky. Studenti si prohlédli zátiší, portréty a krajinomalby. Krajinomalby Karla Fojtů zobrazují rodné Valašské Klobouky, pražská zákoutí Hradčan a Petřína a pohledy na krajinu jižní Francie v Provence a západní Bretagne.

Karel Fojtů nejprve studoval střední UMPRUM školu v Uherském Hradišti a poté Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze, docházel do ateliéru prof. Aloise Fišárka.

Po vystudování našel uplatnění v reklamním středisku národního podniku Pražské čokoládovny, kde zastával funkci vedoucího výtvarníka. Hlavní pracovní náplní se mu stalo propagační výtvarnictví, zejména grafické návrhy na obaly výrobků Čokoládoven. Nejznámější grafický návrh Karla Fojtů je obal na Granko s portrétem jeho malé dcery.

V 90. létech minulého století se Karel Fojtů navrátil k malbě, kdy si vybudoval svébytný styl malby, příznačný poetickou stylizací krajinářských motivů. Vedle olejomalby využívá techniky pastelů, neváhal ani experimentovat s technikou monotypů.

Vedle tzv. užité tvorby má za sebou Karel Fojtů i rozsáhlou volnou malířskou tvorbu, kterou prezentoval veřejnosti na samostatných i společných výstavách. V současné době Karel Fojtů tvoří ve svém ateliéru v Praze 1, kde ho inspirují výhledy na Prahu a střechy pražských domů.

Výstava je uspořádána k 85. výročí narození Karla Fojtů.

Výstava studenty zaujala a určitě se budou inspirovat dílem akademického malíře Karla Fojtů pro svou výtvarnou tvorbu.

 

Mgr. Jiří Ročák, s použitím propagačního dvojlistu k výstavě.