Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Jitka Nováková – úspěšná lovkyně želvušek

Menu

Jakub Pavlík a Tadeáš Fryčák. Že jste tato jména v souvislosti s naším malým gymnáziem ještě neslyšeli? Není se čemu divit.

Toto duo totiž pochází z Olomouckého kraje a společně s Jitkou Novákovou, naší studentkou, pracuje na Univerzitě Palackého v Olomouci na projektu Studium rezistence želvušek k radiačnímu a tepelnému stresu, který představují například v tomto krátkém videu https://youtu.be/zmE-ma_Wemc?si=sLQ2Z42yjAf-GIgL.

 

„Želvušky jsou mikroskopičtí a všudypřítomní živočichové, které nejspíše najdete i na své zahrádce, nejčastěji v mechu nebo lišejnících. Jsou roztomilé a patří mezi nejodolnější organismy naší planety. Díky tomu se nejednou podívaly do vesmíru a získaly si i mou pozornost,“ uvádí Jitka Nováková. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, neváhejte a navštivte stránky https://tardigrades.netlify.app/.

 

„Společně s želvuškami vám musím představit Jakuba Pavlíka, studujícího na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, a Tadeáše Fryčáka z Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Jsou to skvělí spolupracovníci, kteří stojí za obrovským kusem práce,“ dodává.

Výsledky svého zkoumání představili prostřednictvím Setkání lovců želvušek a Středoškolské odborné činnosti, v níž se se svou prací úspěšně probojovali do krajského kola a umístili na překrásném 2. místě. A protože se tito oddaní želvuškozapálenci nebojí výzev, budou s projektem i nadále pokračovat. Takže o nich možná neslyšíte naposledy!

 

T. Janáčková