Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu


Výukový program na Ploštině

Menu

Dne 13. června 2024 se studenti 3. ročníků zúčastnili výukového programu MAS na Ploštině. Připomněli si tak tragické události na Valašsku z konce války.

V té době se u místních pasekářů ukrývali partyzáni z brigády Jana Žižky. Mnozí obyvatelé se zapojili i do protinacistické činnosti. K partyzánské skupině se přidali dva konfidenti, kteří pasekáře udali na gestapu ve Vizovicích. Následovala krutá pomsta. 19.4.1945 byla Ploština protipartyzánskou jednotkou Josef a vojáky SS vypálena a 24 civilistů bylo zavražděno. Po válce byla vybudována nová Ploština, ale příbuzní obětí se se ztrátou svých blízkých museli vyrovnat. Kromě Ploštiny byly vypáleny i Juřičkův mlýn, Prlov a Vařákovy paseky.

Naši studenti měli možnost seznámit se s nově vybudovanou expozicí Muzea Ploština. Poté následoval výukový program, Byli rozděleni na skupiny partyzánů, obyvatel Ploštiny, nacisty, konfidenty a přeživší obyvatele. Úkolem bylo nastudovat dobové fotografie a dokumenty týkající se jednotlivých skupin, hledat jejich vnitřní motivaci, vžít se do jejich situace  a popsat jejich vztah k okolí.

Velké poděkování patří paní Radce Brtišové a ostatním zaměstnancům památníku Ploština, kteří tento poučný program připravili.

 Za PK dějepisu Jaroslava Machalová