Národní kolo Ekologické olympiády

V měsíci červnu se uskutečnilo ve Zlínském kraji Národní kolo 29. ročníku Ekologické olympiády, kterého bylo naše gymnázium spolupořadatelem. Tématem letošního ročníku bylo
 „ Zemědělství, potraviny a změna klimatu“.

Do organizace se zapojují nejen lidé okolo Českého svazu ochránců přírody, ale také odborníci organizací Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum Beskyd Frýdek- Místek, Dutohlávky, Zlínsky kraj, AOPK ČR – Správa CHKO Bílé Karpaty, Univerzita Palackého Olomouc a ČSOP Kosenka. Celý ročník se konal pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka. Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.

Akce se konala v rekreačním středisku Pohoda v Sidonii, kam se sjeli studenti z celé republiky, jejichž tříčlenná družstva zvítězila v krajských kolech.

Studenti s jejich pedagogickým doprovodem absolvovali motivační přednášky a exkurze
 na zemědělských farmách v Rudimově, Blažejovce ve Valašských Kloboukách a u Petra Šobáně
v Tichově. Dozvěděli se, jak na malé ploše efektivně pěstovat bylinky a zeleninu a vyzkoušeli si
 ruční výrobu másla stloukáním ze smetany. Kromě testů a poznávání přírodnin, měli za úkol zpracovat a odprezentovat projekt hospodaření malé farmy.
Pedagogové navštívili v rámci doprovodného programu Památník Ploština a obdivovali orchideje na loukách v přírodní rezervaci nad Bylnicí.

Vítězem se stal tým s názvem Svízel z Gymnázia J. Š. Baara z Plzeňského kraje.

Všichni účastníci v sobotu odjížděli okouzleni zdejším krajem a se slibem, že se sem určitě musí znovu podívat. Letošní národní kolo hodnotili jako jedno z nejlepších a za to patří největší poděkování hlavní koordinátorce Radce Brtišové z Valašských Klobouk, zaměstnankyni Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, vedoucí Památníku Plostina. A samozřejmě také všem, kdo se na organizaci akce podíleli.

Mgr. Jarmila Miklasová