Menu
Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Projekt Příběhy bezpráví, který organizuje společnost Člověk v tísni, žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje.
Den Příběhů bezpráví se na našem gymnáziu uskutečnil v pátek 15. listopadu v kině Svět ve Valašských Kloboukách. Dobu nesvobody přiblíží studentům 1. a 2. ročníku pan Petr Káňa z Návojné. Námětem besedy byl život JUDr. Jana Haluzy.
Jiří Ročák sestříhal film s audio rozhovorů Jana Haluzy pro projekt Paměť národa, který byl studentům promítnut. Pan Petr Káňa přiblížil svého přítele Jana Haluzu, povyprávěl o společných setkáních a vzpomínkách na krutou dobu 50. let v Československu.
JUDr. Jan Haluza se narodil 12. července 1914 ve Šternově, dnešním Újezdu u Brna. Těsně před německou okupací Československa v roce 1939 promoval na právnické fakultě v Brně. Od mládí se intenzivně věnoval sportu, stala se z něj atletická legenda, přivezl si medaile z katolických olympiád v Berlíně a Lublani, vybojoval mnoho rekordů a mistrovských titulů. Běhal za Atletický klub Baťa Zlín, kde se setkal s Emilem Zátopkem, jehož se stal prvním a jediným trenérem. Po Vítězném únoru 1948 byl ve Zlíně zatčen, obviněn ze zločinu přípravy úkladů o republiku a z hospodářské špionáže a odsouzen k šesti letům těžkého žaláře. Následně jej komunisté obvinili ze členství ve skupině doktorky Milady Horákové a mučili ho elektrickým proudem v Uherském Hradišti. Kromě několika věznic prošel mnoha lágry „jáchymovského pekla“, například Vykmanovem, Eliášem, Mariánskou. V táboře Bratrství jej obvinili ze špionáže na Jáchymovsku, za což mu hrozil trest smrti. Po propuštění na svobodu v roce 1954 jej nadále sledovala StB a vyhrožováním přesvědčovala k podepsání spolupráce. Řadu let vykonával doktor Haluza podřadná povolání a teprve v 60. letech se mohl začít věnovat právnické praxi. Po listopadu 1989 byl oceněn řadou vyznamenání, např. Zlatou medailí za čestný běh životem. Pamětník Jan Haluza zemřel 25. srpna 2011.
Mgr. Jiří Ročák