Cookie Consent by Free Privacy Policy website
logo 75. výročí gymnázia

Hledat na webu


Výstava mladých výtvarníků ve školní galerii

Menu

V měsíci únoru a březnu letošního roku se sešly v Galerii G a v Galerii Na schodech dvě výstavy mladých výtvarníků. V Galerii G vystavují své práce studenti soukromé výtvarné školy AVE ART z Ostravy. V Galerii Na schodech své výtvarné práce prezentuje studentka prvního ročníku Barbora Meislová.

 

Galerii G je umístněná výstava Válka v obrazech očima studentů umělecké školy AVE ART Ostrava. Na výstavě si můžete prohlédnout výtvarné práce, kde studenti pracovávali na tématu druhé světové války. Nacistická perzekuce, vypalování ostravských synagog, život za protektorátu a bombardování Ostravy je ztvárněno v dílech mladých výtvarníků.  

Čtvrtý ročník oboru grafický design vytvořil sérii infografik, kde žáci zachytili život spisovatelky, básnířky a hudební skladatelky Ilse Weberové, která se narodila 1903 v Ostravě a v roce 1944 byla usmrcena v Auschwitz-Birkenau. Vytvořili i postery, kde zachytili život Evy Erbenové, izraelské spisovatelky židovského původu, která se narodila v Děčíně. Po předloňském útoku Hamásu v Izraeli se vrátila do rodného Česka. Roku 1941 byla Eva Erbenová deportována s rodinou do Terezína, kde účinkovala v dětské opeře Brundibár. V roce 1944 byla deportována s matkou do koncentračního tábora v Osvětimi. V dubnu 1945 se jí podařilo utéct z Pochodu smrti z Osvětimi až do tábora ve Svatavě na Sokolovsku. Matka při pochodu zemřela vyčerpáním. Studenti životní příběhy obou žen doplnili vlastními dřevoryty.

Na výstavě je také možné zhlédnout monotypy s asambláží, kde jsou symbolicky ztvárněny popravy mužů, žen i dětí u popravčí stěny. Studenti druhého ročníku vyjádřili válečné útrapy přímo nebo symbolicky křížem pomocí barevných monotypů.

 

Galerii Na schodech vystavuje své práce Barbora Meislová. Od roku 2015 studuje výtvarný obor v ZUŠ Slavičín, kde tvoří pod vedením paní učitelky Ponczové. V roce 2022 byla na základě svých výtvarných prací a vybrána do stipendijního programu MenART. MenART je roční stipendijní program určený dětem a studentům nadaným v uměleckých oborech a jejich pedagogům. Umožňuje jim po dobu jednoho školního roku pracovat v úzkém kontaktu s mentory – výraznými osobnostmi české umělecké scény. Bářiným mentorem byl MgA. Milan Cais, český výtvarný umělec, sochař a zároveň bubeník, zpěvák a textař skupiny Tata Bojs. Studium bylo zakončeno výstavou prací ve Smetanově Litomyšli.

V roce 2023 oslovila ZUŠ Slavičín parta nadšenců, kteří pořádají multižánrový festival v Provodově, aby žáci školy vytvořili pro akci nové logo a nový vizuální styl. Z mnoha návrhů se Václavovi Zimmemannovi, herci a zároveň hlavnímu organizátorovi, a jeho dalším spolupořadatelům, nejvíce líbil návrh vizuálního stylu Barbory Meislové. Na základě vybraného návrhu byl vytvořen merch pro celou akci.

 

Po roce vytipovala Barboru stipendijní akademie MenArt s nabídkou, zda by měla zájem zúčastnit se soutěže o vytvoření grafického návrhu novoročenky pro finanční skupinu 21. století RSJ. Návrh motivu PF měl vycházet z vizuálního stylu skupiny. Ten pro RSJ vytvořilo přední české grafické Studio Najbrt. Barbora se umístila na krásném druhém místě a získala finanční šek na nákup výtvarných potřeb. Bylo jí nabídnuto vystavit své návrhy v RSJ.

V loňském roce pracovala Bára pod vedením paní učitelky Petry Ponczové na zajímavém projektu, hledajícím odpovědi na důležité otázky spojené s tematikou vlastního těla. Díky spolupráci s tvůrci festivalu Neleň prezentovala Bára svůj projekt na multižánrovém festivalu dne 1. 11. 2024 ve slavičínské sokolovně.

V galerii na gymnáziu vystavuje Barbora Meislová své barevné monotypy, asambláže, malby, kresby a grafické návrhy.

 

Školní galerie hostí dvě zajímavé výstavy mladých výtvarníků, doufáme, že se s pracemi studentů AVE Art Ostrava a díly Barbory Meislové setkáme i na dalších úspěšných výstavách. Mnoho zdaru v jejich tvůrčí činnosti.

 

Mgr. Jiří Ročák