Menu
V rámci inovativního vzdělávání v projektu Šablony OP JAK na GVK třída 1. B navštívila unikátní Muzeum map Zlín, jediné v ČR.
Muzeum bylo otevřeno v roce 2024 a nabízí fascinující vhled do světa kartografie prostřednictvím interaktivních instalací.
Studenti si vytvořili v programu mapu, na pískovém simulátoru vytvářeli vlastní reliéfy, nechali vybouchnout sopku, virtuálně přeletěli Tatry, či vyzkoušeli na leteckém simulátoru pilotování letadla.
Vzdělávací program byl částečně financován z výše uvedeného projektu.
Soňa Zabloudilová
Místnost byla malá, světlá a čistá. Mapy na zdech dodávaly místu další rozměr a prodchnuly ho touhou po poznání své vlastní země. Takový byl první dojem po vstupu do Muzea map.
Přivítala nás paní průvodkyně v reklamním tričku, které bylo zároveň mapou. Zajímavá alternativa k papírovým mapám a mobilním telefonům zvláště pro sklerotické lidi. Prošla s námi nutný program, a poté byl mini rozchod. Za malou síťkou, jenž by mohla vést i na méně zajímavé, ale za to důležité místo, zářila obrazovka leteckého simulátoru. Po letecké lekci a pár urvaných podvozcích jsem se radši přemístila k dětskému pískovišti. Nic lepšího svět nevymyslel. Projektor nad písečkem promítal v přímém přenosu vrstevnice a zabarvení na duny vrstvené pod mýma rukama, ale naopak modrá jezera, louže a moře tam, kde se vrstva písku snižovala. Jak si stvořit vlastní svět. Tak by se ta expozice mohla jmenovat. A to nás vlastně vrací zpátky na začátek.
Mapy svět tvoří a popisují a pomáhají nám najít správnou cestu. Je to parťák do nepohody, jenom ne do deště. (Další výhoda mapových triček). Jak už to tak bývá, všechno jednou končí, a tak jsme poklidně opustili malou místnost i s cestami na jejích zdech a šli jsme se ztratit do ulic Zlína.
Justýna Chuchmová 1. B