Až na měsíc...

    Naše Gymnázium je zapojeno do mezinárodního projektu Scinet, na kterém spolupracujeme s Gymnáziem Púchov, hvězdárnou v Hlohovci a Opavskou univerzitou. V rámci tohoto projektu už na naší škole proběhl cyklus podzimních přednášek s astronomickou tématikou. Pokračováním projektu byla série přednášek a pozorování na Hvězdárně a planetáriu M. R. Štefánika v Hlohovci (http://www.hvezdaren.org), které se zúčastnili vybraní studenti 2. ročníku. Exkurze byla třídenní a byla zaměřena opět na astronomii. Studenti se účastnili přednášek a měli také možnost pozorovat dalekohledy Měsíc a Slunce. O programu a průběhu exkurze si přečtěte články od přímých účastníků.

        Ve středu 12. června se pár lidí z druhého ročníku díky projektu SCINET vydalo na tří denní workshop na slovenskou hvězdárnu v Hlohovci. Tento projekt chce rozšířit obzory žákům o vesmíru a díky němu taky naše škola získá dalekohledy.  Ve středu ráno jsme tedy nasedli do autobusu, který nás odvezl až na hotel Stofing, kde jsme byli tyto 3 dny ubytovaní. Po ubytování jsme se vydali na hvězdárnu, kde nás provedl hlavní přednášející Karol Petrík a Pavel Bakala, poslechli jsme si něco málo o dalekohledech a podívali jsme se i na Slunce. Kvůli vysokým červnovým teplotám a komárům se ale většina přednášek konala v našem hotelu s klimatizací, díky které jsme byli schopní udržet pozornost. Před obědem jsme měli možnost ještě navštívit místní Kaufland. Celá výprava nám trvala asi hodinu, a když jsme se horkem téměř plazili po rozpáleném poli, mezi ploty a ve vysoké trávě a snažili se v žabkách nezabít, připomínala spíš nějaký dobrodružný film.  Každopádně jsme to přežili a po obědě nás čekala první přednáška, která trvala až do večeře. Po ní jsme se přesunuli opět k hvězdárně do nového planetária, kde následovala další a po ní jsme se vydali k dalekohledům, kterými jsme pozorovali měsíc. Následující den byl program velmi podobný, ale po obědě jsme dostali delší poobědové volno, které jsme strávili v hotelovém bazénu. Po večeři jsme opět jeli do planetária na další přednášku, která trvala tentokrát déle než jindy a na hotel jsme se dostali až o půlnoci. V pátek po obědě jsme se už vydali domů. Musím přiznat, že celé 3 dny byly vyčerpávající kvůli horku, přednášky byly občas hodně náročné a dlouhé, ale na druhou stranu jsme spolu zažili krásné dny, které nás mezi sebou více sblížili. Díky panu Petríkovi, Bakalovi a jiným přednášejícím se nám vzdálený vesmír aspoň trochu přiblížil a my se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Například že kdyby nebylo Jupitera, nebylo by ani nás. Dozvěděli jsme se taky o historii vesmíru a o jak ho vnímají různé kultury, o černých dírách, záhadách nebo o kosmickém záření. Zajímavá byla taky přednáška o focení vesmíru a úpravě fotek. Na závěr bych teda chtěla poděkovat našim učitelům, kteří nám poskytli tuto možnost dozvědět se o vesmíru něco víc.

                                                                                                       K. Šálková 2. A

      Od 12.6. do 14.6.2019 se 16 vybraných studentů druhých ročníků, za doprovodu p. uč. Sucháčkové, Strnadové a p. uč Šustka, mělo možnost dostat se na sérii přednášek na hvězdárně ve slovenském Hlohovci. Do Hlohovce jsme ten den nedojeli sami, projektu se účastnili i studenti z partnerského Gymnázia Púchov. Hned po příjezdu nás seznámil s programem i celou hvězdárnou p. Karol Petrík. Mohli jsme slyšet přednášky o vesmírných explozích, černých děrách, spojování hvězd, kosmickém záření nebo o dějinách astronomie. Součástí večerního programu bylo i focení, do kterého se zapojili především naši přátelé z Púchova. Ukázali nám úpravu pořízených fotografií Měsíce a můžu říct, že výsledek byl úžasný. Takové snímky si můžeme zanedlouho pořídit i mu nás ve škole, jelikož v rámci projektu SCINET se k nám na školu dostanou nové dalekohledy. Chtěla bych poděkovat všem kteří nám zprostředkovali tuhle akci, a moc se  těšíme na podzimní pokračování v Opavě.   

                                                                                                       Zuzana Františáková, 2. B