Cestujeme, poznáváme, vzděláváme se

Ty tam jsou časy, kdy se naši rodiče učili cizí jazyk pouze ve školních lavicích. Dnešní studenti mají nepřeberné množství možností, jak získávat a zdokonalovat své řečové dovednosti.

Gymnázium již několik let spolupracuje s Nadací Klausových, která zajišťuje vybraným žákům studijní pobyty
v anglicky mluvících zemích. Každoročně jsme tak svědky neskutečného jazykového i osobnostního rozvoje všech, kteří absolvují tento vzdělávací kurz. I přes prvotní obavy, které provázejí studenty na cestě do vybrané destinace, bývají návraty domů obohaceny o spoustu krásných zážitků, nově navázaná přátelství a pocity radosti, že tuto cestu oni sami zvládli absolvovat.

V loňském školním roce byli vybráni čtyři zájemci. Z jejich zápisků z cest ( viz níže ) můžeme soudit, jak moc se tyto jazykové pobyty staly jedinečným, neočekávaným a hlavně nezapomenutelným zážitkem.

Student Karel: Díky nadačnímu fondu Klausových jsem dostal příležitost zúčastnit se 14 denního jazykového kurzu na Maltě. V sobotu 15.6. jsem odcestoval na Maltu, kde jsem byl ubytován u "host family" v hlavním městě Valletta. Každé ráno jsem chodil do školy Easy School of Languages, kde jsme měli lekce angličtiny, během kterých jsme se především snažili co nejvíce konverzovat. Během celého pobytu jsem měl příležitost se bavit s lidmi různých národností a tak poznat jejich kulturu a zároveň si procvičit angličtinu. Po škole jsem se pak vydával na různé výlety po Maltě a navštívil jsem tak nespočet památek. Dokonce jsem ochutnal i místní kuchyni a na studentském večírku, kterého jsem se zúčastnil, jsem ochutnal i jídla ze států jako je třeba Kolumbie nebo Japonsko. Nakonec jsem se 29. 6. vrátil zpátky domů. Jazykový kurz byl pro mě unikátním zážitkem jsem rád, že mně to bylo jak nadačním fondem, tak Gymnáziem Valašské Klobouky umožněno!

Studentka Míša: V Londýně jsem se měla přímo královsky. Londýn už sám o sobě je neskutečně nádherné město, které nabízí spoustu zajímavých míst k navštívení a během mého dvoutýdenního pobytu mi tak nějak přirostl k srdci. Z toho, co mi tenhle pobyt dal, bych určitě jmenovala to, že jsem si více osvojila angličtinu. Ve škole se teď na angličtinu těším a dovolila bych si i říct, že přímo prahnu po vzdělávání v oblasti tohoto krásného jazyka. Díky navštěvování Milner School of English jsem také získala spoustu nových přátel z různých koutů světa, se kterými i nadále zůstávám v kontaktu. Dále jsem se také hodně osamostatnila a to v tom smyslu, že když jsem ve volném čase objevovala krásy Londýna, tak jsem jezdila opravdu sama. Ostatní studenti před sebou měli pobyt mnohem delší, než jsem měla já, tudíž měli výlety naplánované na později. Naučila jsem se jezdit londýnským metrem, využívat doubledeckery a nebát se zeptat na cestu. Nepromarnila jsem opravdu ani jeden den. Tenhle pobyt byl pro mě bez pochyb obrovským přínosem a stoprocentně bych do toho šla znovu.

Studentka Lori: 14.9. jsem odjela na dva týdny na výměnný pobyt do Londýna. Musím přiznat, že jsem se ze začátku celkem bála a vymýšlela důvody, proč nejet, ale nakonec jsem hrozně ráda, že jsem tady.

Bydlím v klidné čtvrti s milou rodinou a do školy to mám kousek.Pro ty, co se bojí odcestovat sami, tak není čeho se obávat, je velmi lehké najít si zde kamarády. Osobně si myslím, že je dokonce lepší být sám, protože vám nezbývá nic jiného než mluvit anglicky. A pokud se ztratíte, třeba jako já při cestě ze školy tak není problém se zeptat a určitě se najde někdo, kdo vám pomůže. Nakonec bych řekla asi jen to, že je to skvělá zkušenost a člověka to určitě posune dál. Takže pokud se vám naskytne něco podobného, neváhejte a jděte do toho.

Věříme, že spolupráce s Nadací Klausových bude trvat i nadále, jelikož není nic krásnějšího, než vidět obrovské nadšení v očích studentů po návratu domů.

PK CJ