Dolce vita in Italia

Tak jsem opět doma. Z Itálie si však všichni z nás dovezli nejenom nějaký suvenýr nebo něco dobrého, ale hlavně spoustu dojmů, poznatků  a krásných zážitků. Někteří z účastníků zájezdu se o tyto dojmy a postřehy odjinud podělili s ostaníma i písemnou formou. I jim patří dík za ochotu udělat něco navíc.


        Druhý týden v září jsme se vydali do světa za dalším dobrodružstvím. Většina z vás si všimla, že je ve škole nějak klidno. To proto, že my jakožto žáci třetích ročníků doplněni o pár čtvrťáku, jsme vyrazili vstříc nádherné historické Itálii. Celý týden jsme cestovali z místa na místo a poznávali ohromující renesanční i jiné památky. Každý den jsme navštívili aspoň jedno místo, jež každému z nás vyrazilo dech. Dokonalou atmosféru doplňovala všudypřítomná dobrá nálada a nadšení všech zúčastněných. I přesto, že jsme byli po náročných dnech všichni utahaní, snažili jsme se v autobuse poslouchat zajímavé povídání o daných místech, abychom se nejenom něco dověděli, ale abychom se mohli také zapojit do soutěží, které pro nás měli Čížovi připraveny. Celý zájezd byl perfektně zorganizovaný a myslím, že pro každého z nás to byl nezapomenutelný týden. Procestovali jsme bezmála celou severní Itálii, viděli kus dějin a dostali se na místa, kde bychom se sami asi těžko někdy podívali. Chtěla bych poděkovat tímto paním učitelkám i celé cestovce RIVIERA za to, že pro nás tak krásný zájezd připravili a doufám, že i oni si jej užili aspoň tak moc, jako my.

                                                                                                                                                Barbora Janošová, 3.A


Většinou slova díků píšeme až nakonec. V tomto případě je ale poděkováním potřeba začít. Protože paní Machalová a Sucháčková spolu s panem Čížem a jeho synem Dominikem si poděkování, kterému je věnována opravdu velká pozornost, zaslouží.

Po dvou letech totiž společnými silami zorganizovali vzdělávací zájezd do Itálie, který byl plný krásných společných chvil, poznávání slunné italské krajiny a jejích majestátných památek, také soutěží, vtipů, vysokých venkovních teplot a celkově skvostného programu.

Cesta z našich teplot, které se pohybovaly kolem 10°C, do teplot italských, která naopak přes den neklesaly pod 30°C, trvala něco kolem 11 hodin, a tak jsme se před sedmou hodinou ranní, v pondělí 9. září, ocitli v nádherné Padově, navštívili baziliku svatého Antonína z Padovy, prošli si městečko a naše cesta pokračovala do Florencie, která nám učarovala svými krásnými památkami, pravou italskou kávou a také výhledy, jež jsme zvěčnili na nejedné fotce.

Následující den nás čekala proslulá Šikmá věž v Pise, návštěva malebného toskánského městečka San Gimiagna, které nás okouzlilo asi víc, než by kdo čekal, protože si téměř dokonale zachovalo svou původní podobu až do dnešních dnů, a tak na nás po příchodu do jeho bran, dýchla atmosféra skoro pohádková. V úterý jsme ochutnali i typické italské pokrmy v malé vinotéce, kde nás milá obsluha přesvědčila o tom, že na toto místo se určitě ještě vrátíme.

Středa byla naprosto výjimečným dnem po všech směrech. Mnozí z nás nejspíš nezapomenou na audienci papeže Františka (někteří kvůli náboženským ideálům, jiní zase pro neskutečné horko) nebo na návštěvu nekonečných Vatikánských muzeí, kde není nic jednoduššího, než zabloudit a ztratit směr, a pak taky jeden z nás bude na tento den vzpomínat, protože spolu s námi oslavil 18. narozeniny.

Celý čtvrteční den byl asi nejnáročnějším dnem vůbec. Nicméně byl nejspíš dnem nejkrásnějším. Od rána jsme obcházeli památky Říma. Vidět Koloseum, Forum Románum, Kapitol, fontánu Di Trevi, náměstí Piazza Navona a mnoho dalšího bylo bezesporu pro nejednoho z nás splněným snem.

No a v pátek, než započalo loučení se slunnou Itálií jako takovou, jsme zavítali do Assisi – známého poutního místa, které nám poskytlo nádherný výhled do zdejší krajiny, návštěvu tamní katedrály nebo, tak jako uličky každého italského města, nákup drobných suvenýrů a ochutnání italské kávy a zmrzliny.

Každým dnem nás také provázela tematická soutěž a obohacující výklad pana Číže. Za možnost, která nám byla poskytnuta, je opravdu nutno poděkovat. Stejně jako za vstřícnost, trpělivost a laskavost, které nám paní učitelky s Dominikem a panem Čížem poskytovali v nemalém množství.

                                                                                                                                                     B. Naňáková, 4. B