Malované na skle

Nedílnou součástí každého školního roku je návštěva divadelního představení. V minulých letech jsme zažili detektivku, komedii i divadelní klasiku. Letos přišel na řadu zbojnický muzikál Malované na skle.
Zpracování jánošíkovské legendy pochází z autorské dílny Ernesta Brylla a Katarzyny Gärtnerové, česká jeviště zdobí tento kus od roku 1972. Muzikál nastudovala ve Zlíně režisérka Hana Mikolášková a sáhla po libretu Jaromíra Nohavici z roku 2007.
Malované na skle je zdařilý divadelní počin, který může směle konkurovat žánrově podobným kusům, jakými jsou například Cikáni jdou do nebe nebo Balada pro banditu. Sólisté podávají vynikající nebo velmi kvalitní herecké i pěvecké výkony (hlavní představitel zlínského nastudování Tomáš David byl dokonce nominován na Cenu Thálie). Samotní herci se zdatně vyrovnávají i s hrou na rozličné hudební nástroje - kytaru, baskytaru, mandolínu, ukulele… Zpracování ukazuje velkou muzikalitu a všestrannost zlínského divadelního souboru, což dosvědčují velmi povedené sborové i taneční pasáže.
Malované na skle rozdělilo naše studenty na dva tábory. Zatímco mnozí se netajili se svým nadšením a spokojeností z dobré volby titulu, jiní se ztratili v netradičně vyprávěném příběhu (a již se bohužel nenašli). Ne každý divák je také muzikálu příznivě nakloněn. Podle mého názoru to ve Zlíně „namalovali“ náramně.
David Polách