Výměnná stáž studentů z gymnázia Isny

Isny už popáté ve Valašských Kloboukách

V neděli 7.4. večer jsme si s rodiči na nádraží v Horní Lidči vyzvedli naše německé partnery. Po dlouhé cestě byli unavení, takže byl na programu odpočinek.

Pondělí dopoledne jsme strávili ve škole, kde si němečtí studenti vyzkoušeli výuku biologie a češtiny, která probíhala zábavnou formou. V biologii jsme společně pracovali s mikroskopem a v čestině se naučili několik českých slovíček a frází. Poté jsme se přesunuli do haly, kde jsme si poměřili síly ve volejbale a fotbale. Po tělocviku následoval chutný oběd ve školní jídelně. Němci měli možnost ochutnat naši vynikající kyselicu. Po obědě se němečtí studenti seznámili ještě s historií Valašských Klobouk, poté následoval volný program.

V úterý byl naplánovaný výlet do Bratislavy. Tam už nás čekala moc milá paní průvodkyně a prohlídka Bratislavského hradu a Starého města. Dozvěděli jsme se zajímavosti z historie nejen slovenského hlavního města, ale i z dob Rakouska-Uherska.

Středa patřila Zlínu, mrakodrapu a obuvnickému muzeu. V mrakodrapu jsme se kanceláří vyvezli na střešní terasu, odkud byl parádní výhled na město. Ze Zlína jsme jeli přímo do Valašských Klobouk, kde se konala rozlučková párty. Byl to příjemný večer, který jsme si všichni užili.

Ve čtvrtek ráno naši kamarádi odjeli domů. Dny strávené s nimi byly zábavné, posbírali jsme spoustu zážitků a zkušeností, navázali nová přátelství a už se těšíme na červen, kdy vyrazíme směr Isny.

Třída 1.A

Velké poděkování patří Česko-německému fondu budoucnosti, Městu Valašské Klobouky a Klubu rodičů, kteří náš projekt finančně podpořili. Rodičům, kteří se vzorně postarali o německé partnery. Vedení školy a vyučujícím, kteří přispěli ke zdárnému průběhu projektu.

Mgr. J. Machalová a E. Hrošová

Postřehy studentů

Výměnný pobyt 2019 se mi velmi líbil, protože jsme poznali nové kamarády a prožili skvělý týden. S německými studenty jsme si dobře rozuměli. Společně jsme strávili čtyři dny, které byly plné různých programů a aktivit. Studenty jsme ubytovávali u sebe doma a starali jsme se o ně. Jako jedna z mála jsem měla ubytovanou holku a rozuměly jsme si. Po celý čas jsme museli komunikovat v cizím jazyce, v našem případě to byla angličtina. Tento projekt mi přinesl spoustu nových zkušeností a dobrých zážitků.

Blanka Bařinková, 1.B

Výměnného pobytu se zúčastnilo asi čtyřicet žáků z našeho a německého gymnázia. Na tento projekt jsme se dlouho těšili. U nás na gymnáziu se do projektu přihlásila většina holek, ale v Německu tomu bylo naopak. I přesto jsme si dobře rozuměli a rychle se skamarádili. Mým výměnným partnerem byl velmi sympatický kluk, se kterým nebyly žádné problémy. Společně s ostatními jsme navštívili naši školu, strávili den v Bratislavě a také ve Zlíně. Tento projekt jsem si moc užila a už se těším do Německa.

Nikola Šerá, 1.B

Projekt mezi naším a německým gymnáziem z Isny pro nás byl nezapomenutelným zážitkem. U nás doma jsme měli ubytované dva studenty, protože se projektu zúčastnila i moje sestra. Jeden z nich byl velice komunikativní, ale druhý byl spíš opakem, i přes to jsme si rozuměli. Každý den jsme měli povinný společný program, po kterém jsme si vždy připravili vlastní aktivity. První den jsme společně opékali, druhý den jsme si šli zahrát bowling a celý pobyt jsme zakončili rozlučkovým večírkem. Jsem ráda, že jsem se mohla projektu zúčastnit a poznat nové kamarády.

Kateřina Ptáčková , 1. B