Výtvarný kurz krajinomalby

Kurz krajinomalby Gymnázia Valašské Klobouky

Od pondělí 2. 9. do pátku 6. 9. 2019 probíhal již tradiční kurz krajinomalby a výtvarný workshop studentů Gymnázia Valašské Klobouky. Kurz se uskutečnil již po devatenácté. Letos tak jako minulý rok studenti malovali v okolí RZ Hájenka v Bylnici. Kurz je určen pro studenty výtvarné výchovy a ostatní zájemce o výtvarné umění. V průběhu kurzu se studenti zdokonalovali v malbě krajiny, malbě a kresbě přírodnin a přírodních zátiší. Mladí výtvarníci si osvojili práci přímo v plenéru, v přímém kontaktu s danou krajinou. Vyzkoušeli si různé druhy technik malby a několik možných přístupů zobrazení krajiny.

Dopoledne a odpoledne mladí výtvarníci kreslili a malovali v plenéru, někteří fotografovali krajinu a jiní plnili úkol workshopu – tvorba Land artu. Večer byla na programu  přednáška o výtvarném umění doplněná životopisným filmem o světovém výtvarném umělci. Přednášky vedli: Mgr. Jiří Ročák o kompozici a barvě v malířství v plenéru a Land art – umění v krajině, Eva Dudová, malířka z Ostravy, pravidelná účastnice Valašského kumštování, studentům přednášela o své malířské tvorbě, povídání doplnila i názornou ukázkou tvorby, Mgr. Miroslav Pinďák studenty seznámil  se svými zkušenostmi s fotografováním krajiny, předal jim množství cenných rad o fotografování, na závěr své přednášky pan Pinďák prezentoval svou nejnovější fotografickou tvorbu.

Studenti se snažili, vytvořili nebývalé množství maleb a kreseb a ve skupinách stvořili i krásné Land arty, které můžete najít v okolí Hájenky.

Plenér proběhl pod pedagogickým vedením Mgr. Jiřího Ročáka a Zdeňka Matyáše, plenéru se dále zúčastnila Eva Dudová z Ostravy, výtvarnice Dana Bradová ze Zlína a Hana Svobodová, malířka ze Senice.

Poděkování patří kuchaři Jakubovi, který nám přichystal pestrý a chutný jídelníček.

Letošní plenér se vydařil, o čemž se můžete přesvědčit na fotografiích na stránkách Gymnázia Valašské Klobouky: www.gymnazium-vk.cz

Video z plenéru 2019 natočil a sestříhal pan Petr Šimoník: https://youtu.be/jcD9avg4xwY

Mgr. Jiří Ročák