Neuenhaus (Německo)

Ve dnech 3. - 8. listopadu 2017 proběhlo první setkání studentů a učitelů všech čtyř zúčastněných škol, a to v místě organizátora projektu -  v německém Neuenhausu. Pět studentek obchodní akademie mělo možnost pocítit přátelskou atmosféru německého městečka a pohostinnost hostitelských rodin. Neuenhaus leží blízko holandských hranic, a tak se výjezd neobešel bez návštěvy Nizozemí, včetně hlavního města Amsterdam.

Foto objektivem studentů zde

Stáž očima účastnice, studentky 3.OA:

Naše škola se zapojila do programu Erasmus + a úspěšně jsme již absolvovaly první výjezd do města Neuenhaus v Německu. Celá naše parta pěti dívek byla ubytována v hostitelských rodinách. Nejprve jsme byly plné obav z jazykové bariéry, ale ty rychle opadly, neboť všichni k nám byli velmi milí a pohostinní. Hned následující ráno jsme se seznámily s německými a nizozemskými studenty, kteří na projektu také spolupracují, a společně jsme se vydali do sousedního města Nordhorn, kde měl v nedávné historii textilní průmysl svoji základnu, a to zejména v továrně NINO. Dopoledne jsme strávili v obrovském muzeu společnosti NINO, kde jsme se mohli podívat, jak se móda postupem času vyvíjela a dokonce jsme si směli vyzkoušet různé módní kousky. Odpoledne jsme prošli krásné historické centrum města a ukázali si, kde dříve stály obrovské továrny zaměstnávající až polovinu populace města.

Netrpělivě jsme očekávali nedělní ráno, protože v plánu byla návštěva Amsterdamu. Zde jsme nejdříve zavítali do lodního muzea a mohli si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být pravými mořeplavci a objeviteli. Odpoledne jsme měli možnost obdivovat Amsterdam z lodní perspektivy. Vyjížďka po holandském grachtu byla opravdu úžasná! Pondělní program pro nás přichystalo holandské město Almeo. Navštívili jsme školu, kde jsme vyslechli poučnou přednášku o rozvoji textilního průmyslu v Almeu, a  přivítat nás přišel také starosta města. Společně jsme pracovali na úkolu spojeném  s tématem projektu a mapovali jsme tamní město. Na závěr jsme měli možnost podívat se do městského muzea.

Poslední den jsme strávili v již zmíněném malebném městečku Neuenhaus a mohli se zúčastnit vyučování spolu s německými žáky. Byla to rozhodně skvěla zkušenost. Po škole jsme si prošli město kde pro nás byl připraven program v místním klubu umění. Závěr programu patřil návštěvě továrny na tkaniny, která v současné době patří mezi významné články německého textilního průmyslu.

Už teď se těšíme na další zahraniční stáž. Na jaře roku 2018 se všichni setkáme v polském Zelowě a půl rolu poté se staneme hostiteli my!