Valašské Klobouky (ČR)

V posledním zářijovém týdnu hostilo Gymnázium Valašské Klobouky vzácnou návštěvu zahraničních studentů z Německa, Holandska a Polska. Za svými českými vrstevníky přicestovali díky projektu Erasmus+, který je sdružil nad společným studijním úkolem, jímž je poznávání historie textilního průmyslu. Ve Valašských Kloboukách byly čtyři desítky účastníků přivítány na radnici, navštívily Červený dům s expozicí soukenictví, tkalcovskou dílnu na Kosence i výrobny papučí a zdravotní obuvi. Zavítaly rovněž do podnikatelského centra nebo firmy Groz-Beckert vyrábějící jehly a neopomenuly ani centrum obuvnického průmyslu Zlín.

Projektový tým pátrá po začátcích a vývoji textilního průmyslu ve čtyřech evropských městech, kterými jsou Valašské Klobouky, německý Neuenhaus, nizozemské Almelo a polský Zelów. Setkávají se ve svých domovských městech, navštěvují místa spojená s textilním průmyslem a mapují dnešní situaci v porovnání s minulostí. Výstupem studentského snažení bude mobilní aplikace, ve které budou dotčená místa detailně popsána. 

Součástí projektu se stala výstava v sále podnikatelského centra ve Valašských Kloboukách, která dosavadní práci studentů shrnuje formou textu i obrazu. K vidění bude až do konce listopadu 2018.


Děkujeme všem, kteří nás vřele přijali a věnovali nám svůj čas:

Zástupci města Valašské Klobouky

Mgr. Petr Odehnal

Mgr. Miroslav Janík

paní Marie Ročáková

Ing. Petr Kozel

Orto Plus

Groz-Beckert Czech s.r.o.


Taťána Janáčková (koordinátor projektu)